Badanie Kanałów dystrybucji i komunikacji członków Klastra z architektami

W czerwcu 2015 roku na zlecenie Klastra Akademia Architekta firma ARC – rynek i opinie zrealizowała badanie dotyczące dystrybucji i komunikacji z architektami. Badanie wykonano dwoma metodami – FGI – wywiad z architektami z Warszawy, w wieku powyżej 30 lat, CAWI – ankieta internetowa wypełniana przez architektów i architektów wnętrz z całej Polski.
Podczas badania poruszone zostały zagadnienia dotyczące kryteriów wyboru dostawców elementów wyposażenia wnętrz – zdecydowana większość respondentów wybiera zaufanych dostawców i cenią w nim przede wszystkim fachową wiedzę. Architekci poszukują informacji o produktach przede wszystkim w Internecie – ale chętnie biorą udział w spotkaniach branżowych o kameralnym charakterze i wąskiej specjalizacji. Ważna jest też możliwość pokazania wybranych produktów „na żywo”. Większość respondentów uważa, nowe trendy mają wpływ na wybór producentów i dostawców, a oni sami dostosowują się do zmieniających trendów . Do najczęściej wymienianych trendów w zakresie projektowania wnętrz mieszkalnych należą minimalizm/proste formy oraz naturalne/ekologiczne podejście. W kontekście projektowania wnętrz komercyjnych – biurowych jest to zwrócenie większej uwagi na ergonomię pracy oraz projektowanie specjalnych stref, a także minimalizm.
Wyniki badania zostały przyjęte przez członków Klastra z dużym zainteresowaniem i w większości są w trakcie implementacji do bieżącej działalności marketingowej.
Badanie zostało wykonane w ramach projektu „Podniesienie konkurencyjności i innowacyjności Wielkopolski poprzez współpracę podmiotów w ramach Klastra Akademia Architekta”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 „ FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ WIELKOPOLSKI”

16.07.2015