KONFERENCJA
Od kreacji do realizacji - obiektywnie o pracy architekta
7-8 października 2014
Klaster Branży Meblarskiej i Architektonicznej
Akademia Architekta
Omówienie i przedstawienie realiów rynkowych pracy architekta i firm z branży
architektonicznej
ŚRODA, 8 PAŹDZIERNIKA
9:30
Wykład gwiazdy / Łukasz Zagała
godz. 9:30, Aula Lumina
Wykład Łukasza Zagały obejmować będzie szeroko pojęte doświadczenia zawodowe, czyli praktykę architekta, codziennie zmagania i wyzwania projektowe. Od 1997 r. Łukasz Zagała z Przemo Łukasikiem prowadzi autorską pracownię architektoniczną medusa group, która rozpoznawana jest dzięki bezpretensjonalnemu, a zarazem oryginalnemu podejściu do projektowania, integrującemu architekturę, rzeźbę, grafikę oraz sztuki wizualne. Obecnie pracownia liczy 40 osób i mieści się w Bytomiu na terenie dawnego budynku przemysłowego zaadaptowanego na potrzeby pracowni.
11:00
Warsztaty otwarte Hydroforma / CSR i ekoinnowacje / Cermag, Marmorin, Pozbruk
godz. 11:00-16:30, Creative Room
Warsztaty dla tych, którzy nie boją się ciężkiej fizycznej pracy i lubią się brudzić. Będą kombinezony, rękawice, okulary, ciężki sprzęt, glina, odpady produkcyjne i ceramika do ponownej obróbki materiałowej. Co dokładnie z tego powstanie? To już w rękach uczestników warsztatów. Planowanym efektem wspólnych działań ma być wodna instalacja zewnętrzna, miejsce użyteczności publicznej służące do odświeżenia się z element sztuki z pogranicza street art. A to wszystko przeznaczone do ulokowania w kultowych miejsca wielkich miast, widocznych i dostępnych dla mas. Każdy centymetr kwadratowy skóry człowieka może pomieścić tysiące, a nawet miliony drobnoustrojów. Na dłoniach jest ich nawet 5 milionów na każdy cm kwadratowy. Choć łatwo można zapobiec ich dalszemu przenoszeniu ogromna większość z nas zapomina o najprostszych zasadach higieny, jak mycie rąk. Czy wypracowane przez uczestników warsztatów prototypy staną się doskonałą propozycją rozwiązaniem tego problemu i zostaną wprowadzone do masowego zastosowania? Wszystko zależy od efektów wspólnych działań.
godz. 11:00, Sala Congresia 1
Architekci i projektanci doskonale wiedzą, jak dobierać tkaniny pod względem koloru, faktury czy klimatu wnętrza. Czasem jednak pytają o dobór tkaniny pod względem jej właściwości, do czego się nadaje, a do czego lepiej użyć innego rodzaju tapicerki. Prezentacja ma na celu przybliżenie właściwości różnych materiałów pod kątem wykorzystania ich we wnętrzach, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Podczas wykładu uczestnicy będą mieli okazję dotknąć różnych rodzajów tkanin, a także posłuchać o ich parametrach i najlepszych sposobach ich zastosowań.
Windykacja należności / Mateusz Garnuszewski
godz. 11:00, Sala Congresia 2
Prezentacja zestawu miękkich oraz twardych narzędzi windykacji dla architekta. Jak zapobiegać sytuacjom, w których kontrahent próbuje uniknąć zapłaty oraz co zrobić w przypadku, kiedy już do takiej sytuacji dojdzie? Podstawowe prawne mechanizmy i techniki prowadzenia skutecznej windykacji należności dla architektów. Przygotowanie do prawidłowego prowadzenia windykacyjnych działań tak, aby nie miały one negatywnych konsekwencji na przyszłe relacje biznesowe.
Prawo autorskie / Aleksandra Nowak-Gruca
godz. 11:00, Sala Congresia 3
O prawie autorskim w praktyce, na licznych przykładach z życia gospodarczego. Warsztaty mają na celu poszerzenie świadomości prawnej projektantów i architektów poprzez przedstawienie szans i zagrożeń związanych z ochroną własności intelektualnej w pracy projektowej. Od strony praktycznej zaprezentowane zostaną korzyści wynikające ze świadomego budowania strategii ochrony własności intelektualnej oraz zagrożenia jakie powstają na styku projektowania i prawa. Jak ustrzec się przed plagiatem? Jak projektować nie naruszając praw innych osób? Jakie są dopuszczalne granice cytatu? Dlaczego warto chronić własne projekty i rozwiązania? Czy ochrona własności intelektualnej jest kosztowna? Ile można stracić w przypadku naruszenia cudzych praw?
Warsztaty Płytka dywanowa w systemie NSP / Adam Nizio / Polflor / Wesley Reid / Shaw Contract Group
godz. 11:00-13:00, Congresia 4
Shaw Contract Group to światowy potentat w produkcji wykładzin dywanowych. Przedstawiciele firmy Polflor oraz Wesley Reid, Senior Technical Manager w Shaw NSP Department, przeprowadzą polskich architektów przez tajemnice projektu wykładziny pod indywidualne zamówienie oraz poddadzą konsultacji aktualnie przygotowywane kolekcje, które zostaną wprowadzone do produkcji w 2015 roku. Niezwykle ciekawy warsztat, podczas którego hasło „prototyp płytki dywanowej” nabierze bardzo praktycznego wymiaru.
Projektant wewnątrz firmy / Magdalena Musiał / Marmorin
godz. 11:00, Sala Congresia 5
Jaką rolę pełni projektant wewnątrz firmy? Z jakimi wyzwaniami ma do czynienia? Co jest najtrudniejsze w jego pracy? Magdalena Musiał opowie, bazując na swoich doświadczeniach zawodowych, o wpływie wzornictwa na efektywność firm, udziale wzornictwa w zarządzaniu firmą, celach projektanta w firmie, określeniu potrzeb i zadań (żądaj Brif-u!), współpracy pomiędzy projektantem wewnętrznym a zewnętrznym, organizacji pracy projektanta wewnątrz firmy i o tym, aby nie dać się zwariować!
Współczesne rozwiązania architektoniczne / Pracownia inż arch. Piotra Barełkowskiego / Pozbruk
godz. 11:00, Sala Congresia 6
Firma Pozbruk zaprosiła do wystąpienia dwóch wybitnych architektów: dr inż. arch. Sławomira Rosolskiego oraz inż. arch. Piotra Barełkowskiego. Opowiedzą oni o tym, jakie zaskakujące rozwiązania materiałowe wykorzystywane są obecnie w architekturze, przestrzeni miejskiej i publicznej.
Autorytet architekta / Agnieszka Woch-Juchacz
godz. 11:00, Sala Congresia 7
Wykład oparty o case study i zagadnienia z tworzenia wizerunku, tożsamości, budowania i utrzymania autorytetu architekta w ramach realizacji projektu. Archetypy autorytetu i identyfikacja potrzeb. Techniki autoprezentacyjne wspomagające budowanie i utrzymanie autorytetu. Autorytet v/s benchmarking w pracy projektanta /architekta. Wpływ autorytetu na uzyskanie optymalnych relacji biznesowych.
11:45
Ekologiczne płytki dywanowe – prawda czy marketing? / Adam Nizio / Polflor
godz. 11:45, Sala Congresia 1
Rosnące normy środowiskowe, coraz wyższe wymagania inwestorów i najemców pod względem certyfikacji powierzchni biurowych powodują, że producenci płytek i wykładzin dywanowych stoją przed wyzwaniem, aby stosowane od ponad pół wieku technologie i materiały zastąpić nowymi, ekologicznymi rozwiązaniami.
godz. 11:45, Sala Congresia 5
Jakie możliwości daje projektantom wzornictwo cyfrowe. Jak można wykorzystać ten produkt, by mebel, drzwi, panel ścienny zindywidualizować. Czy istnieją ograniczenia materiałowe lub technologiczne w wykorzystaniu wzornictwa cyfrowego.
Jak stworzyć projekt, który stanie się ikoną? / SITAG
godz. 11:45, Sala Congresia 6
Projekty ponadczasowe, które zyskują miano ikon w dziedzinie wzornictwa. Co zrobić, żeby stworzyć projekt, który będzie funkcjonował niezależnie od zmieniających się trendów, postępu technologicznego i sytuacji społeczno-kulturowej.
12:00
Zapach jako element projektowania wnętrz / Marta Siembab
godz. 12:00, Sala Congresia 2
Niezwykłe spotkanie z prekursorką w dziedzinie wykorzystania zapachu w projektowaniu przestrzeni, Martą Siembab. Jaką rolę pełni zapach we wnętrzu? Jak wpływa na odbiorcę? Jak ważny jest zapach przy budowaniu skojarzeń zapachowych w procesie uczenia i zapamiętywania? Jak istotny jest zapach w odniesieniu do kwestii społecznych i interkulturowych? Jak zapach tworzy atmosferę miejsca? Jak podnieść wartość wnętrza działając na zmysły?
Budowanie pozycji architekta w sytuacjach kryzysowych / Do It Development Group
godz. 12:00, Sala Congresia 3
Jak sprawić, żeby sytuacje kryzysowe pojawiające się w trakcie procesu inwestycyjnego (projekt, nadzór) wzmacniały pozycję architekta, a nie prowadziły do kryzysu relacji z inwestorem.
Kryzys twórczy / Beata Grudzińska
godz. 12:00, Sala Congresia 7
Granice twórczego potencjału czy ludzkiej odporności? O tym jakie są uwarunkowania pracy twórczej na „rynku klienta”. Pomiędzy wizją artystyczną a presją zamawiających. Jak zarządzać zadaniami. Stres i presja czasu jako źródła poczucia zmęczenia i wypalenia. Techniki i rozwiązania wspomagające twórczy potencjał. Case study.
12:30
Empatia w projektowaniu / Maciej Jaworski / Cermag
godz. 12:30, Sala Congresia 1
Według empirystów, źródłem ludzkiego poznania są wyłącznie lub przede wszystkim bodźce zmysłowe docierające do naszego umysłu ze świata zewnętrznego, zaś wszelkie idee, teorie są w stosunku do nich wtórne. Dlatego uczestnicy tego spotkania będą mieli szansę doświadczyć różnych dysfunkcji organizmu dzięki wykorzystaniu specjalnych kombinezonów, okularów, wózków i innych sprzętów. Wszystko po to, by naprawdę zrozumieć, z jakimi barierami na co dzień stykają się osoby niepełnosprawne i jakie są ich potrzeby.
Masowe a jednak osobiste. O personalizacji produktów / Małgorzata Bernady / VOX
godz. 12:30, Sala Congresia 5
O personalizacji produktów jako jednym z głównych trendów rozwojowych w szeroko pojętym przemyśle, poprzez fashion, produkty osobiste i ekskluzywne auta. Wiele dzieje się w tej dziedzinie zarówno jeśli chodzi o produkty high life jak i masową produkcję dla sieci. To najbardziej demokratyczny trend ze wszystkich, dający każdemu na miarę jego możliwości prawo do personalizowania i indywidualizowania swoich rzeczy. Temu trendowi ulega VOX z personalizowanymi meblami i drzwiami, których każdy używa na swój sposób. Użytkownik z jego potrzebami jest w centrum zainteresowań i jest to punkt wyjścia do dalszych rozważań.
13:00
Warsztaty Baw się z nami… drzwiami / VOX
godz. 13:00-16:00, Congresia 4
Niewątpliwie wiedza zabija wyobraźnię, dlatego na przestrzeni 3- godzinnego spotkania warsztatowego uczestnicy zostaną poproszeni o stan świadomej amnezji, podczas którego będą pracować nad projektem ,,przesłony otworu w murze’’. Zapominamy co to są drzwi, jak wyglądają… z potrzeby przejścia na drugą stronę wyklarują się pomysły na obranie funkcji w formę. Kolejnym etapem warsztatów będzie skonfrontowanie powstałych pomysłów z tym, co już istnieje. Tylko od kreatywności uczestników zależy co powstanie ze skrzydeł drzwiowych, które będą poddane modyfikacji. Celem warsztatu jest wyłonienie nowych funkcji drzwiowych w oparciu o personalizację, a nade wszystko dobra zabawa plastyczno- konceptualna, której wyselekcjonowane efekty zostaną wdrożone do produkcji kolekcji drzwiowych i przedstawione światu na Targach Budma w 2015 roku.
godz. 13:00, Sala Congresia 6
O najnowszych trendach związanych z emocjami i zmysłami. Jak projektować przestrzeń, by oddziaływała ona pozytywnie na podświadomość użytkownika? W jaki sposób wrażenia płynące ze zmysłów wpływają na postrzeganie przestrzeni. W jaki sposób sense branding wykorzystuje się na rynku nieruchomości.
13:45
Estetyka, ergonomia i ekonomia w biurze / Do It Development Group
godz. 13:45, Sala Congresia 1
Zestaw miękkich umiejętności i argumentów, pomagających przekonać klienta do wyboru rozwiązań wykraczających poza konieczne minimum, często droższych, z pozoru zbędnych w pomieszczeniach biurowych, a wpływających znacząco na komfort pracy i efektywność pracowników - użytkowników projektowanych przestrzeni.
14:00
Zapach jako element projektowania wnętrz/ Marta Siembab
godz. 14:00, Sala Congresia 2
Niezwykłe spotkanie z prekursorką w dziedzinie wykorzystania zapachu w projektowaniu przestrzeni, Martą Siembab. Jaką rolę pełni zapach we wnętrzu? Jak wpływa na odbiorcę? Jak ważny jest zapach przy budowaniu skojarzeń zapachowych w procesie uczenia i zapamiętywania? Jak istotny jest zapach w odniesieniu do kwestii społecznych i interkulturowych? Jak zapach tworzy atmosferę miejsca? Jak podnieść wartość wnętrza działając na zmysły?
Masowe a jednak osobiste. O personalizacji produktów / Małgorzata Bernady / VOX
godz. 14:00, Sala Congresia 3
O personalizacji produktów jako jednym z głównych trendów rozwojowych w szeroko pojętym przemyśle, poprzez fashion, produkty osobiste i ekskluzywne auta. Wiele dzieje się w tej dziedzinie zarówno jeśli chodzi o produkty high life jak i masową produkcję dla sieci. To najbardziej demokratyczny trend ze wszystkich, dający każdemu na miarę jego możliwości prawo do personalizowania i indywidualizowania swoich rzeczy. Temu trendowi ulega VOX z personalizowanymi meblami i drzwiami, których każdy używa na swój sposób. Użytkownik z jego potrzebami jest w centrum zainteresowań i jest to punkt wyjścia do dalszych rozważań.
Prawo autorskie / Aleksandra Nowak-Gruca
godz. 14:00, Sala Congresia 6
O prawie autorskim w praktyce, na licznych przykładach z życia gospodarczego. Warsztaty mają na celu poszerzenie świadomości prawnej projektantów i architektów poprzez przedstawienie szans i zagrożeń związanych z ochroną własności intelektualnej w pracy projektowej. Od strony praktycznej zaprezentowane zostaną korzyści wynikające ze świadomego budowania strategii ochrony własności intelektualnej oraz zagrożenia jakie powstają na styku projektowania i prawa. Jak ustrzec się przed plagiatem? Jak projektować nie naruszając praw innych osób? Jakie są dopuszczalne granice cytatu? Dlaczego warto chronić własne projekty i rozwiązania? Czy ochrona własności intelektualnej jest kosztowna? Ile można stracić w przypadku naruszenia cudzych praw?
Jak stworzyć projekt, który stanie się ikoną? / SITAG
godz. 14:00, Sala Congresia 7
Projekty ponadczasowe, które zyskują miano ikon w dziedzinie wzornictwa. Co zrobić, żeby stworzyć projekt, który będzie funkcjonował niezależnie od zmieniających się trendów, postępu technologicznego i sytuacji społeczno-kulturowej.
Kryzys twórczy / Beata Grudzińska
godz. 14:00, Sala Congresia 7
Granice twórczego potencjału czy ludzkiej odporności? O tym jakie są uwarunkowania pracy twórczej na „rynku klienta”. Pomiędzy wizją artystyczną a presją zamawiających. Jak zarządzać zadaniami. Stres i presja czasu jako źródła poczucia zmęczenia i wypalenia. Techniki i rozwiązania wspomagające twórczy potencjał. Case study.
14:45
Sustainability of Marmorin. Drugie życie produktu / Jakub Junior Hrab / Marmorin
godz. 14:45, Sala Congresia 3
JNiekonwencjonalne spojrzenie na produkty sanitarne firmy Marmorin. Podczas wykładu zaprezentowane zostanie nowe podejście firmy wobec utylizacji swoich wyrobów oraz to jak ważne jest w procesie projektowania myślenie o tym, co dzieje się z produktem po zakończeniu jego cyklu życia. Prezentacja zawiera również wprowadzenie do idei „Sustainability” oraz jaką role pełni ona w świecie designu.
Akustyka wnętrza / Adam Nizio / Polflor
godz. 14:45, Sala Congresia 5
Akustyka staje się coraz ważniejszym elementem wnętrza. Inwestorzy poszukują już nie tylko ciekawego designu, oryginalnych mebli, ergonomicznego zarządzania przestrzenią. Chcą również ciszy i spokoju, który nawet w trudnych warunkach jest potrzebny do stworzenia komfortowych warunków pracy. Gdy zawiodą tradycyjne metody izolacji i tłumienia hałasu, rośnie rola wykładziny. Aby polepszyć akustykę pomieszczenia można instalować akustyczne wykładziny PCV i dywanowe, a także, dzięki nowym metodom instalacji, każdą inną wykładzinę.
15:00
Wzornicza wieża Babel - dekory meblowe jako znaki czasów i miejsc / Joanna Misiun / Schattdecor
godz. 15:00, Sala Congresia 1
Współczesne trendy we wzornictwie. Jaka jest ich zależność od czasu i miejsca?
Budowanie pozycji architekta w sytuacjach kryzysowych / Do It Development Group
godz. 15:00, Sala Congresia 2
Jak sprawić, żeby sytuacje kryzysowe pojawiające się w trakcie procesu inwestycyjnego (projekt, nadzór) wzmacniały pozycję architekta, a nie prowadziły do kryzysu relacji z inwestorem.
Windykacja należności / Mateusz Garnuszewski
godz. 15:00, Sala Congresia 5
Prezentacja zestawu miękkich oraz twardych narzędzi windykacji dla architekta. Jak zapobiegać sytuacjom, w których kontrahent próbuje uniknąć zapłaty oraz co zrobić w przypadku, kiedy już do takiej sytuacji dojdzie? Podstawowe prawne mechanizmy i techniki prowadzenia skutecznej windykacji należności dla architektów. Przygotowanie do prawidłowego prowadzenia windykacyjnych działań tak, aby nie miały one negatywnych konsekwencji na przyszłe relacje biznesowe.
Między estetyką, a świetlną techniką / Cermag
godz. 15:00, Sala Congresia 6
O budowie nowoczesnych opraw ledowych, dogłębnej analizie ich części wtórnych. O tym, jaki wpływ ma jakość światła na postrzeganie przedmiotów i jak tworzy klimat wnętrza.
15:30
Unifikacja vs indywidualizacja. Każdy z nas jest inny… Style pracy w biurze / Anna Śmieszek-Markuszewska / BALMA
godz. 15:30, Sala Congresia 3
Żyjemy w czasach ciągłych zmian. Niezwykle szybki postęp technologiczny daje nam nowe możliwości, ale wciąż najważniejszym elementem każdej firmy są ludzie. Tworzenie i motywacja zespołu, to najważniejsze wyzwania przed jakim stoją współcześni menadżerowie. Każdy z nas jest inny, mamy różne style pracy i odmienne potrzeby. Dziś wspólnie pracują przedstawiciele trzech pokoleń ( baby boomers, X,Y). Jak rozpoznać mocne strony swoich pracowników i dobrać odpowiedni dla nich typ pracy? Dlaczego emocje i tworzenie pozytywnych relacji międzyludzkich są bardzo ważne? Czy odpowiednio zaprojektowane biuro może w tym pomóc? W czasie spotkania z zastanowimy się, jak dzięki wiedzy o pracy mózgu możemy lepiej i skuteczniej zarządzać zespołem, ale także projektować przestrzeń, w której pracuje się efektywniej.
15:45
godz. 15:45, Sala Congresia 1
Firma Pozbruk zaprosiła do wystąpienia dwóch wybitnych architektów: dr inż. arch. Sławomira Rosolskiego oraz inż. arch. Piotra Barełkowskiego. Opowiedzą oni o tym, jaką rolę pełni beton w kreowaniu przestrzeni, co można stworzyć z tego materiału, jakie niesamowite formy i rozwiązania oraz jak uniwersalnym w projektowaniu materiałem jest beton. O jego praktycznych zastosowaniach, kolorystyce, różnorodnych odcieniach szarości, nienarzucających się, a tworzących doskonałe tło dla innych materiałów i detali architektonicznych. Dzięki ciekawej i niejednolitej fakturze, beton stanowi walor sam w sobie i genialnie plastyczny materiał projektowy.
Autorytet architekta / Agnieszka Woch-Juchacz
godz. 15:45, Sala Congresia 6
Wykład oparty o case study i zagadnienia z tworzenia wizerunku, tożsamości, budowania i utrzymania autorytetu architekta w ramach realizacji projektu. Archetypy autorytetu i identyfikacja potrzeb. Techniki autoprezentacyjne wspomagające budowanie i utrzymanie autorytetu. Autorytet v/s benchmarking w pracy projektanta /architekta. Wpływ autorytetu na uzyskanie optymalnych relacji biznesowych.
15:50
Estetyka, ergonomia i ekonomia w biurze / Do It Development Group
godz. 15:50, Sala Congresia 5
Zestaw miękkich umiejętności i argumentów, pomagających przekonać klienta do wyboru rozwiązań wykraczających poza konieczne minimum, często droższych, z pozoru zbędnych w pomieszczeniach biurowych, a wpływających znacząco na komfort pracy i efektywność pracowników - użytkowników projektowanych przestrzeni.
16:00
godz. 16:00, Sala Congresia 2
O najnowszych trendach związanych z emocjami i zmysłami. Jak projektować przestrzeń, by oddziaływała ona pozytywnie na podświadomość użytkownika? W jaki sposób wrażenia płynące ze zmysłów wpływają na postrzeganie przestrzeni. W jaki sposób sense branding wykorzystuje się na rynku nieruchomości.